Pierwsza runda SGP w Warszawie nie dla Spartan

Pierwsza runda SGP w Warszawie nie dla Spartan

Za nami pierwsza runda walki o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu – BOLL WARSAW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND 2019. W cyklu SGP jako stali uczestnicy startuje dwóch liderów BETARD SPARTY WROCŁAWTai Woffinden oraz Maciej Janowski. Obaj zawodnicy Sparty Wrocław w ostatnich latach czuli się wyśmienicie na torze w Warszawie gdzie obaj stawali na podium. Niestety w tym roku w turnieju w Warszawie nie startował „Magic”, który dochodzi do siebie po operacji kontuzjowanego barku. W jego miejsce wystąpił inny zawodnik Betard Sparty Wrocław – Max Fricke.

Na stadionie Narodowym jak co roku na trybunach komplet publiczności, a dodając fakt, że tor został przygotowany wyśmienicie do ścigania mogliśmy być pewni tego, że już od pierwszego biegu będziemy mogli oglądać wspaniałe widowisko. I tak też było.

Już w pierwszym wyścigu na starcie pojawił się pierwszy z zawodników Sparty Wrocław – Max Fricke. Od startu mogliśmy oglądać piękną walkę między Jasonem Doyle, a Antonio Lindbackiem. Ostatecznie Szwed na ostatnim okrążeniu poradził sobie z Australijczykiem i dojechał do mety jako pierwszy. Max Fricke do końca starał się atakować drugiego Jasona Doyle’a.

Kolejne dwa wyścigi to popis dobrego startu i ładnej jazdy reprezentantów Polski. Najpierw w biegu 2 Bartosz Smektała wygrał start i pomknął niezagrożony do mety, zaś w wyścigu 3 dobrym startem popisał się Patryk Dudek, który atakowany przez Martina Vaculika dowiózł 3 punkty do mety.

Bieg 4 to kolejny występ zawodnika Betard Sparty Wrocław – Taia Woffindena. Dobry start Woffindena, ale już na drugim okrążeniu stoczył ostrą walkę z Bartoszem Zmarzlikiem przez którą spadł na trzecią pozycję. Tajski starał się przez resztę biegu atakować drugiego Artioma Łagutę ale bezskutecznie.

Druga seria startów rozpoczęła się od wygranego wyścigu przez Janusza Kołodzieja. W biegu 7 mogliśmy oglądać dwóch zawodników Sparty. Cała czwórka w miarę równo ze startu, lecz po wyjściu z pierwszego łuku obaj zawodnicy Sparty byli na dwóch ostatnich miejscach. Tajski z ostatniej pozycji zaczął gonitwę za pierwszą pozycją i najpierw poradził sobie z Maxem Fricke, a potem po zewnętrznej objechał Patryka Dudka. Niestety Max Fricke dojechał do mety na ostatnim miejscu. W biegu 8 oglądaliśmy  ostrą walkę od startu do mety całej czwórki. Ostatecznie reprezentant Polski Bartosz Zmarzlik dojechał do mety na końcu.

Trzecia seria zaczęła się od biegu, w którym udział brali czterej reprezentanci Polski. Wspaniała walkę między sobą stroczyli Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik. Ostatecznie trzy punkty trafiły do Patryka Dudka. W biegu 10 przed taśmą ustawił się na trzecim polu Tai Woffinden. Start Tajskiego lekko spóźniony i z wyjścia z pierwszego łuku spadł na ostatnie miejsce, lecz cały czas naciskał trzeciego Jasona Doyla. Ostatecznie Tajski dojechał do mety na punktowanej pozycji. Również z trzeciego pola w biegu 11 startował Max Fricke, który wystartował z lekkimi problemami ostatecznie zdobywając w tym wyścigu 1 punkt.

Czwarta seria rozpoczęła się od wygranej Fredrika Lindgrena, który stoczył walkę o 3 punkty z Leonem Madsenem. W biegu 14 mogliśmy oglądać pierwszy upadek w tym turnieju. Zawodnikiem, który zapoznał się z nawierzchnią był Patryk Dudek. Upadek miał miejsce na pierwszym łuku. Decyzją sędziego bieg powtórzony w czwórkę. W powtórce najlepszy Patryk Dudek. Bieg 15 to występ Maxa Fricke, który niestety po 3 seriach startów w klasyfikacji generalnej turnieju był na ostatnim miejscu. Po dosyć dobrym starcie musiał stoczyć walkę przez większość wyścigu z Matejem Zagarem. Ostatecznie Max Fricke przyjechał do mety za plecami Słoweńca zdobywając 1 punkt. W wyścigu 16 pod taśmą stanął Tai Woffinden, który walczył  o możliwość jazdy w półfinale. Niestety oglądaliśmy kolejny słaby start Tajskiego w tym turnieju, który ewidentnie męczył się dzisiaj na torze w Warszawie. Ostatecznie Tai dojechał do mety na ostatnim miejscu. Bieg wygrany przez Bartosza Smektałę.

W pierwszym biegu ostatniej serii startów w rundzie zasadniczej pod taśmą zameldował się Tai Woffinden. Po dosyć dobrym starcie Tajski przez cały wyścig starał się atakować prowadzącego Nielsa Kristiana Iversena. Niestety Tajskiemu nie udało się wyprzedzić Duńczyka i ostatecznie lider Sparty Wrocław zakończył swój występ w dzisiejszym turnieju z 6 punktami. W biegu 19 do swojego ostatniego wyścigu w tym turnieju wyjechał Max Fricke. Dobry start Fricka, który od samego startu prowadził wyścig, niestety na początku trzeciego okrążenia podniosło motocykl zawodnika Betard Sparty Wrocław co spowodowało jego upadek. Na szczęście zawodnicy jadący za plecami Maxa Fricke zdążyli go bezpiecznie ominąć. W powtórce bez wykluczonego Fricke, wspaniałym atakiem na wejściu w drugi łuk popisał się Bartosz Smektała, który dojechał do mety na pierwszej pozycji dzięki czemu wywalczył awans do półfinałów.

W pierwszym półfinale przed taśmą do walki stawili się Fredrik Lindgren, Patryk Dudek, Robert Lambert oraz Antonio Lindback. Najlepiej ze startu Lindgren, zaraz za nim podążał Patryk Dudek. Jadący na trzeciej pozycji Lindback starał się atakować Patryka Dudka ale bezskutecznie. Do finału awansowali Fredrik Lindgren i Patryk Dudek.

Drugi półfinał to pojedynek Polsko – Duński. Przez cztery okrążenia bardzo ostra walka między Madsenem, a dwoma Polakami. Niestety pierwszy na metę przyjechał prowadzący od startu Niels Kristian Iversen, a zaraz za jego plecami dojechał Leon Madsen. Trzecie miejsce w tym biegu zajął Bartosz Zmarzlik, a czwarty na metę wjechał Bartosz Smektała.

W ostatnim biegu tego turnieju jedynym reprezentantem Polski jest Patryk Dudek, który stoczył walkę z szybkimi dzisiaj Lindgrenem, Iversenem oraz Madsenem. Lindgren najlepiej ze startu ale na drugim okrążeniu wpadł w koleinę wynosząc się pod bandę. Błąd Szweda wykorzystał Leon Madsen, który bezpiecznie dojechał na pierwszym miejscu wygrywając dzisiejszy turniej. Walkę o drugie miejsce stoczyli Lindgren i Dudek. Ostatecznie Szwed zajął drugie miejsce, a Dudek trzecie. Ostatni na metę wjechał Iversen.

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA GRAND PRIX W WARSZAWIE

1.#30 Leon MADSEN – 13 (1,1,2,2,2,2,3)

2.#66 Fredrik LINDGREN – 15 (1,3,1,3,2,3,2)

3.#692 Patryk DUDEK – 16 (3,1,3,3,3,2,1)

4.#88 Niels Kristian IVERSEN – 14 (2,3,3,0,3,3,0)

5.#21 Bartosz SMEKTAŁA – 10 (3,0,1,3,3,0)

6.#95 Bartosz ZMARZLIK – 10 (3,0,2,3,1,1)

7.#85 Antonio LINBACK – 10 (3,2,0,2,2,1)

8.#17 Robert LAMBERT – 8 (0,2,2,1,3,0)

9.#54 Martin VACULIK – 7 (2,3,2,0,0)

10.#55 Matej ZAGAR – 7 (0,1,3,2,1)

11.#89 Emil SAJFUTDINOW – 6 (0,0,3,2,1)

12.#108 Tai WOFFINDEN – 6 (1,2,1,0,2)

13.#69 Jason DOYLE – 5 (2,2,0,1,0)

14.#333 Janusz KOŁODZIEJ – 4 (0,3,0,0,1)

15.#222 Artiom ŁAGUTA – 4 (2,1,0,1,0)

16.#46 Max FRICKE – 3 (1,0,1,1,w)

 

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU SPEEDWAY GRAND PRIX 2019 – 1/10

1.#692 Patryk DUDEK – 16 PKT

2.#66 Fredrik LINDGREN – 15 PKT

3.#88 Niels Kristian IVERSEN – 14 PKT

4.#30 Leon MADSEN – 13 PKT

5.#95 Bartosz ZMARZLIK – 10 PKT

6.#85 Antonio LINDBACK – 10 PKT

7.#115 Bartosz SMEKTAŁA – 10 PKT

8.#505 Robert LAMBERT – 8 PKT

9.#55 Matej ZAGAR – 7 PKT

10.#54 Martin VACULIK – 7 PKT

11.#108 Tai WOFFINDEN – 6 PKT

12.#89 Emil SAJFUTDINOW – 6 PKT

13.#69 Jason DOYLE – 5 PKT

14.#222 Artiom ŁAGUTA – 4 PKT

15.#333 Janusz KOŁODZIEJ – 4 PKT

16.#46 Max FRICKE – 3 PKT

 

BIEG PO BIEGU:

BIEG 1: Lindbaeck, Doyle, Fricke, Kołodziej

BIEG 2: Smektała, Iversen, Lindgren, Zagar

BIEG 3: Dudek, Vaculik, Madsen, Lambert

BIEG 4: Zmarzlik, Łaguta, Woffinden, Sayfutdinow

BIEG 5: Kołodziej, Lambert, Zagar, Sajfutdinow

BIEG 6: Vaculik, Doyle, Łaguta, Smektała

BIEG 7: Lingren, Woffinden, Dudek, Fricke

BIEG 8: Iversen, Lindback, Madsen, Zmarzlik

BIEG 9: Dudek, Zmarzlik, Smektała, Kołodziej

BIEG 10: Zagar, Madsen, Woffinden, Doyle

BIEG 11: Iversen, Lambert, Fricke, Łaguta

BIEG 12: Sajfutdinow, Vaculik, Lindgren, Lindback

BIEG 13: Lindgren, Madsen, Łaguta, Kołodziej

BIEG 14: Dudek, Sajfutdinow, Doyle, Iversen

BIEG 15: Zmarzlik, Zagar, Fricke, Vaculik

BIEG 16: Smektała, Lindback, Lambert, Woffinden

BIEG 17: Iversen, Woffinden, Kołodziej, Vaculik

BIEG 18: Lambert, Lindgren, Zmarzlik, Doyle

BIEG 19: Smektała, Madsen, Sajfutdinow, Fricke (w)

BIEG 20: Dudek, Lindback, Zagar, Łaguta

PÓŁFINAŁ 1: Lindgren, Dudek, Lindback, Lambert

PÓŁFINAŁ 2: Iversen, Madsen, Zmarzlik, Smektała

FINAŁ: Madsen, Lindgren, Dudek, Iversen