GRAND PRIX CARDIFF NIE DLA ZAWODNIKÓW BETARD SPARTY WROCŁAW

GRAND PRIX CARDIFF NIE DLA ZAWODNIKÓW BETARD SPARTY WROCŁAW

Przedostatni turniej walki o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu za nami. 2019 ADRIAN FLUX BRITISH FIM SPEEDWAY GRAND PRIX zawitał jak co roku do Walijskiego CARDIFF, w którym to zawodnicy BETARD SPARTY WROCŁAW radzili sobie w ostatnich latach bardzo dobrze. Świadczyć może o tym fakt, że Maciej Janowski jako pierwszy Polski zawodnik wygrał turniej Grand Prix w Wielkiej Brytanii w 2017 roku pokonując w finale Jasona Doyla, Mateja Zagara czy Bartosza Zmarzlika. Bardzo dobrze podczas rund GP w Cardiff spisywał się drugi z liderów Sparty Wrocław – Tai Woffinden, który aż trzy razy stawał na drugim miejscu podium. W tym roku Spartanie w kwalifikacjach ponownie pokazali, że będą się liczyć w walce o najwyższe miejsca. Tai Woffinden wygrał piątkowe kwalifikacje, a Maciej Janowski zakończył na trzeciej pozycji.

Pierwsza seria startów najlepsza dla zawodników startujących z pierwszego pola. Wszystkie cztery biegi wygrane przez zawodników startujących  w czerwonych kaskach. Ze zmiennym szczęściem rozpoczęli tą serię zawodnicy Sparty Wrocław. W biegu 2 z pierwszego pola dobrze wystartował Maciej Janowski, który do samej mety nie oddał prowadzenia. W biegu 4 w kasku żółtym startował Tai Woffinden, który nieźle wyskoczył spod taśmy lecz na wejściu w drugi łuk jadący na drugiej pozycji Lindgren popełnił błąd przez który doprowadził do upadku swojego i Woffindena. Ostatecznie powtórka wyścigu bez wykluczonego Taia Woffindena.

W biegu otwarcia pod taśmą mogliśmy oglądać dwóch zawodników Betard Sparty Wrocław. Na najlepszych jak do tej pory polu ustawił się Tai Woffinden. Pole trzecie zajął Maciej Janowski, który w pierwszym swoim biegu prezentował bardzo dobrą prędkość. Dodatkowo rywalami Spartan był w kasku niebieskim Antonio Lindbaeck i z pola czwartego Bartosz Zmarzlik. Dobrze ze startu Janowski i Zmarzlik, którzy zamknęli Woffindena i Lindbaecka. Janowski wysunął się na prowadzenie ale już na wejściu w drugi łuk został założony przez Zmarzlika, który prezentował piekielną szybkość. Woffinden starał się atakować Janowskiego ale bezskutecznie.

W wyścigu 10 pod taśmą na polu drugim ustawił się dobrze jadący Maciej Janowski. Start należał do startującego z pierwszego pola Jasona Doyle’a, który wysunął się na prowadzenie, a za jego plecami o dwa punkty walczył Maciej Janowski i Martin Vaculik. Lepszy okazał się jednak Słowak, który po zewnętrznej na wejściu w drugi łuk wyprzedził Magica, a później na dystansie pokonał również Jasona Doyle’a. Ostatni do mety dojechał Artiom Łaguta. W biegu 11 piekielną prędkość od startu do mety ponownie zaprezentował Bartosz Zmarzlik, który nie dał szans swoim rywalom i z każdym biegiem przybliża się do tytułu najlepszego zawodnika globu. W biegu zamykającym trzecią serię na pierwszym polu ustawił się Tai Woffinden, który rozpoczął turniej z problemami. Niezły start Woffindena, ale na przeciwległej prostej został wyprzedzony przez Emila Sajfutdinowa. Przez cały wyścig Tajski starał się ścigać Rosjanina, ale zawodnik Unii Leszno był za szybki. Trzeci do mety dojechał Matej Zagar, a na końcu stawki Charles Wright.

Bieg 14 to wyścig z udziałem Taia Woffindena. Najlepszy start Martina Vaculika, ale za jego plecami starał się napędzać z każdym okrążeniem Woffinden, który ostatecznie dojechał do mety na drugiej pozycji. Walkę o jeden punkt toczyli Patryk Dudek i Janusz Kołodziej. Ostatecznie Kołodziej okazał się lepszy i zdobył pierwszy swój punkt w tych zawodach. W biegu 15 na polu czwartym ustawił się Maciej Janowski, dla którego ten bieg był ważny pod względem awansu do biegu półfinałowego. Równy start całej czwórki ale najlepiej z pierwszego łuku wyjechał Emil Sajfutdinow. Janowski starał się po zewnętrznej atakować Iversena oraz Lamberta ale niestety zabrakło prędkości i ostatecznie Magic dojechał do mety na ostatniej pozycji.

W wyścigu 19 z trzeciego pola jechał Tai Woffinden, któremu tylko zwycięstwo dawała możliwość awansu do biegów półfinałowych. Słaby start Woffindena, który został zamknięty i spadł na ostatnią pozycję. Przez większość wyścigu Tajski starał się atakować jadącego na trzeciej pozycji Iversena, ale na wejściu w drugi łuk trzeciego okrążenia Woffinden popełnił błąd przez co stracił szanse na zdobycie jednego punktu. Ostatecznie Tai Woffinden kończy turniej zdobywając 5 punktów. W ostatnim wyścigu fazy zasadniczej na polu pierwszym ustawił się Maciej Janowski, który tak jak Woffinden walczył o awans do biegu półfinałowego. Dobry start Magica ale już na przeciwległej prostej podniosło motocykl Macieja Janowskiego przez co spadł na trzecią pozycję ale przez cały wyścig Magic starał się atakować jadącego na drugiej pozycji Mateja Zagara. Ostatecznie Lindgren zdobył trzy punkty, Zagar dwa, Janowski do jechał do mety z jednym punktem i na ostatniej pozycji Janusz Kołodziej. Niestety Magic odpada z turnieju po fazie zasadniczej zdobywając 7 punktów. Do półfinału zabrakło Janowskiemu tylko jednego punktu.

W pierwszym półfinale pod taśmą ustawili się Leon Madsen, Emil Sajfutdinow, Martin Vaculik i pod bandą Antonio Lindbaeck. Najlepiej ze startu zabrał się Leon Madsen. Za plecami Duńczyka jechał Sajfutdinow, który do samego końca próbował się atakować Duńczyka. Ostatecznie Madsen i Sajfutdinow awansowali do finału. Trzeci do mety dojechał Vaculik i czwarty Lindbaeck.

W drugim półfinale idealnie wyskoczył z pierwszego pola Bartosz Zmarzlik, który uciekał do przodu. Za jego plecami cały blisko trzymał się Jason Doyle, który razem ze Zmarzlikiem awansował do finału. Trzecie miejsce dla Zagara, czwarte dla Lindgrena.

W wielkim finale najlepiej ze startu wyskoczył Leon Madsen, który wysunął się na prowadzenie. Na przeciwległej prostej Sajfutdinow wyprzedził po zewnętrznej Zmarzlika, który ostatecznie dojechał do mety na trzeciej pozycji. Czwarty w finale był Jason Doyle.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU W CARDIFF:

 1. #30 Leon MADSEN – 17 (1,2,2,3,3,3,3)
 2. #89 Emil SAJFUTDINOW – 17 (3,1,3,3,3,2,2)
 3. #95 Bartosz ZMARZLIK – 15 (1,3,3,1,3,3,1)
 4. #69 Jason DOYLE – 13 (2,3,2,2,2,2,0)
 5. #66 Fredrik LINDGREN – 11 (2,3,2,1,3,0)
 6. #85 Antonio LINDBAECK – 9 (3,0,1,3,2,0)
 7. #54 Martin VACULIK – 9 (0,w,3,3,2,1)
 8. #55 Matej ZAGAR – 9 (1,2,1,2,2,1)
 9. #71 Maciej JANOWSKI – 7 (3,2,1,0,1)
 10. #222 Artiom ŁAGUTA – 6 (3,3,0,0,0)
 11. #505 Robert LAMBERT – 6 (1,0,3,2,0)
 12. #16 Charles WRIGHT – 5 (2,2,0,0,1)
 13. #108 Tai WOFFINDEN – 5 (w,1,2,2,0)
 14. #88 Niels Kristian IVERSEN – 5 (2,1,0,1,1)
 15. #692 Patryk DUDEK – 3 (0,1,1,0,1)
 16. #333 Janusz KOŁODZIEJ – 1 (0,0,0,1,0)

 

BIEGI Z UDZIAŁEM ZAWODNIKÓW BETARD SPARTY WROCŁAW:

BIEG 2: Janowski, Wright, Madsen, Dudek

BIEG 4: Łaguta, Lindgren, Lambert, Woffinden (w)

BIEG 5: Zmarzlik, Janowski, Woffinden, Lindbaeck

BIEG 10: Vaculik, Doyle, Janowski, Łaguta

BIEG 12: Sajfutdinow, Woffinden, Zagar, Wright

BIEG 14: Vaculik, Woffinden, Kołodziej, Dudek

BIEG 15: Sajfutdinow, Lambert, Iversen, Janowski

BIEG 19: Madsen, Doyle, Iversen, Woffinden

BIEG 20: Lindgren, Zagar, Janowski, Kołodziej

 

PÓŁFINAŁ 1: Madsen, Sajfutdinow, Vaculik, Lindbaeck

PÓŁFINAŁ 2: Zmarzlik, Doyle, Zagar, Lindgren

 

FINAŁ: Madsen, Sajfutdinow, Zmarzlik, Doyle