Drużynowy Puchar Świata FIM powróci we Wrocławiu w 2023 roku

Drużynowy Puchar Świata FIM powróci we Wrocławiu w 2023 roku

FIM Speedway World Cup, czyli Drużynowy Puchar Świata, powróci następnego lata we Wrocławiu na legendarnym Stadionie Olimpijskim. Wyczekiwany przez fanów turniej zostanie reaktywowany w miejscu, w którym odbyła się jego pierwsza edycja w historii. Powrót zaplanowano na 25-29 lipca 2023 roku.

Grupa Discovery zapowiedziała powrót turnieju, który po raz ostatni rozegrano w 2017 roku, jako część nowej 10-letniej wizji globalnego promotora żużla pod auspicjami FIM.

Ośmiokrotny triumfator i aktualny mistrz, Reprezentacja Polski, będzie rozstawiony w wielkim finale zaplanowanym na 29 lipca 2023, jako gospodarz turnieju. Sześciu pozostałych finalistów tegorocznego FIM Speedway Of Nations, oraz zespoły, które zajęły czwarte miejsca w półfinałach, stworzą obsadę turniejów półfinałowych, które również odbędą się we Wrocławiu podczas pełnego żużlowych emocji tygodnia.

Tym samym, obsadę półfinałów FIM DPŚ tworzyć będą: Dania, która jest gospodarzem tegorocznych finałów FIM SON, Australia, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Czechy, Wielka Brytania i Francja. Półfinałowe turnieje zaplanowano na wtorek 25 lipca oraz środę 26 lipca 2023 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Zwycięzcy turniejów półfinałowych bezpośrednio dołączą do Polaków w obsadzie sobotniego finału, który zostanie rozegrany także na domowym obiekcie Betard Sparty Wrocław. Czwartego finalistę wyłoni tradycyjnie wyjątkowo ekscytujący turniej barażowy, zaplanowany na piątek 28 lipca 2023 roku w tym samym miejscu.

Wyjątkowy tydzień żużlowego mundialu dopełni zaplanowany na czwartek 27 lipca Dzień Kibica FIM, pełen atrakcji dla fanów w mieście.

Jednocześnie, w przyszłym roku odbędzie się siedmiozespołowy finał FIM SON2, czyli finał drużynowych mistrzostw świata do lat 21. Wydarzenie to nie będzie jednak częścią finałów mistrzostw świata we Wrocławiu, a odbędzie się przy okazji jednego z weekendów FIM Speedway Grand Prix.

Stadion Olimpijski we Wrocławiu był miejscem rozegrania pierwszego w historii turnieju FIM Speedway Grand Prix w 1995 roku, a także inauguracyjnych turniejów Drużynowego Pucharu Świata FIM w 2001 roku i FIM Speedway Of Nations w 2018 roku. François Ribeiro, Prezes Discovery Sports Events, jest zachwycony możliwością organizacji kolejnego historycznego wydarzenia na jednym z najważniejszych obiektów dla tej dyscypliny sportu na świecie.

– Wrocław był organizatorem finałów Drużynowego Pucharu Świata FIM w 2001 i 2005 roku i jest ogromną częścią historii tego wyjątkowego turnieju. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo fani żużla na całym świecie oczekują powrotu tego formatu i nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego miejsca, na jego reaktywację – mówi François Ribeiro–  Stadion Olimpijski ma przepiękną i długą tradycję organizacji turniejów rangi Mistrzostw Świata. Wiemy też, że miejscowy klub jak zawsze wykona ogromną pracę wspólnie z naszym zespołem, by stworzyć niezapomniany tydzień żużlowych emocji, podczas którego po raz pierwszy od 2017 ukoronujemy nowego Drużynowego Mistrza Świata FIM –  dodaje.

– Pierwotnie mieliśmy zorganizować tę imprezę w Toruniu i ustaliliśmy, że podpiszemy z miastem osobne umowy zarówno na Speedway GP, jak i FIM SWC. Miasto Toruń okazało ogromne wsparcie dla wielu ukraińskich uchodźców, którzy szukali tam schronienia od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W rezultacie populacja miasta wzrosła, zwiększając jednocześnie presję finansową na miasto. Toruń zapytał, czy moglibyśmy im pomóc w znalezieniu alternatywnego miejsca na FIM SWC. To pozwoli im się skoncentrować na organizacji fantastycznej imprezy Speedway GP – tłumaczy Prezes Discovery Sports Events.

– Wrocławia nie było początkowo w naszym kalendarzu FIM SGP na rok 2023, dlatego chętnie podjął się przedsięwzięcia jakim jest przywrócenie Drużynowego Pucharu Świata. Miasto z pewnością zagwarantuje organizację żużlowego mundialu na niespotykaną dotąd skalę i wspaniale ugości żużlowych kibiców z całego świata.

–  Chciałbym podziękować Prezydentowi Wrocławia, Jackowi Sutrykowi, za jego nieustające wsparcie dla mistrzowskich turniejów FIM oraz zaangażowanie w projekt reaktywacji Drużynowego Pucharu Świata we Wrocławiu – podsumowuje François Ribeiro.

Andrzej Rusko, Prezes klubu WTS Sparta Wrocław, z niecierpliwością oczekuje organizacji wyjątkowego tygodnia z żużlem na najwyższym światowym poziomie na Stadionie Olimpijskim. –  To wielki zaszczyt po raz trzeci organizować finał Drużynowego Pucharu Świata FIM w naszym mieście, szczególnie że przyszłoroczna edycja odbędzie się w nowym, ekscytującym formacie prawdziwego żużlowego mundialu –  mówi Andrzej Rusko.

–  Wrocław to na wskroś żużlowe miasto, które naprawdę kocha tą dyscyplinę sportu. Nie możemy się już doczekać wizyty równie zakochanych w tym sporcie fanów z Polski, Europy i całego świata. Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy fantastyczne, niezapomniane święto żużla – dodaje.

–  Reprezentacja Polski aż ośmiokrotnie triumfowała w Drużynowym Pucharze Świata FIM. Wiemy jak bardzo kibice w Polsce wyczekiwali na powrót tego formatu. Możemy być pewni, że atmosfera na Stadionie Olimpijskim będzie fantastyczna podczas całego tygodnia walki dziewięciu najlepszych żużlowych reprezentacji świata o pierwszy od sześciu lat tytuł Drużynowego Mistrza Świata w formule FIM SWC – podsumowuje Prezes WTS.

Kibice nie muszą długo czekać na mistrzowskie emocje we Wrocławiu, ponieważ jeszcze w tym roku Stadion Olimpijski będzie gościł turniej 2022 Betard FIM Speedway Grand Prix Polski, zaplanowany na sobotę 27 sierpnia. Co więcej, Wrocław po raz kolejny zapisze się w historii jako organizator pierwszego finału FIM Speedway Grand Prix 3 – nowej formuły mistrzostw świata do lat 16 – dzień wcześniej, czyli 26 sierpnia.