Artem Laguta: Z roku na rok wymagam od siebie więcej

Artem Laguta: Z roku na rok wymagam od siebie więcej

W jednym sezonie tak wiele zmian i tak wiele pozytywnych wydarzeń. Drużynowe Mistrzostwo Polski z Betard Spartą, tytuł Indywidualnego Mistrza Świata… To dla Ciebie zaskoczenie, czy po prostu perfekcyjna realizacja planu?

Artem Laguta: Przed każdym sezonem mamy konkretne plany i staramy się je realizować w stu procentach. Nie ukrywam, że wysoko zawieszam sobie poprzeczkę, dużo od siebie wymagam. Wydaje mi się, że z roku na rok coraz więcej… To, co wydarzyło się w 2021 roku jest dla mnie spełnieniem sportowych marzeń. Wiążąc się przed sezonem z Betard Spartą wiedziałem, że będziemy walczyć o mistrzostwo i to się udało. Indywidualne mistrzostwo świata to taka wisienka na torcie, tak to traktuję.

Decyzja o pozostaniu w Sparcie zapadła dość szybko, już w trakcie sezonu, ale informacja o przedłużeniu kontraktu do 2024 roku wielu zaskoczyła. Długo się zastanawiałeś nad takim rozwiązaniem?

Tak naprawdę już w momencie przejścia do Betard Sparty myślałem o tym, by na dłużej związać się z tym klubem i tym miejscem. Oczywiście, wtedy nie wiedziałem jeszcze wszystkiego, chciałem się przekonać, że to właściwa droga dla mnie. Teraz mogę tylko potwierdzić, że to był bardzo dobry wybór. Atmosfera w drużynie, sposób zarządzania klubem, sponsorzy, a do tego świetni kibice – to tylko umocniło mnie w takim przekonaniu. Gdy wszystko dookoła ciebie jest dobrze poukładane, to z podjęciem takich decyzji nie masz problemu. Tak właśnie było ze mną. Klub ma jasne cele, a ja wiem, że mogę się tu nadal rozwijać. Wspólnie będziemy dążyć, by te sukcesy były w klubie rok rocznie. Takie mamy ambicje, a ja zrobię wszystko, by w tym Sparcie pomóc.

Teraz jest czas na krótki relaks, odpoczynek od obowiązków. Jak zamierzasz go wykorzystać?

Ja już mam dobrze sprawdzony ten posezonowy cykl. W październiku odpoczywałem. W listopadzie wróciły już treningi. Siłownia, zajęcia w terenie, rower, motocross. Był też czas na dwutygodniowe wakacje z rodziną, ale zawsze taki urlop spędzam w miejscu, gdzie mam dobre zaplecze treningowe. Podczas tego rodzinnego czasu często trenowałem, nawet dwa razy dziennie. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni i potrafimy to sobie zaplanować, by być razem, odpoczywać, a jednocześnie nie wypadać z takiego właściwego rytmu treningowego.

W 2022 roku Betard Sparta wystąpi w praktycznie niezmienionym składzie. Czy ta drużyna to według Ciebie nadal ekipa na złoty medal DMP?

Dokładnie tak. W 2021 roku w takim właśnie składzie udało się wygrać większość meczów i wywalczyć tytuł. Fajnie, że drużyna będzie wyglądała bardzo podobnie, bo nie ukrywam, że drogą do sukcesu jest też atmosfera. Ta jest u nas bardzo dobra. Mamy nowego zawodnika w formacji juniorskiej i myślę, że to może być nasz dodatkowy atut. Wiadomo, że rywale nie śpią. Z mistrzem Polski każdy będzie chciał wygrać. My musimy konsekwentnie robić swoje. Najpierw otworzyć sobie drogę do fazy play-off.  To zadanie numer jeden. Potem kolejne do wykonania.

Co Artem Laguta chciałby zmienić, poprawić w kolejnym sezonie? Jeśli w ogóle są takie rzeczy…

Z każdego wyścigu można wyciągnąć trochę więcej. Na poprawę i rozwój zawsze jest czas. Będę robił wszystko, by być jeszcze lepszym żużlowcem.

Wielu twierdzi, że obrona tytułów bywa o wiele trudniejsza niż pretendowanie do nich. Też tak myślisz?

Ja mam do tego nieco inne podejście. To, co już jest zdobyte – pozostaje zdobyte. Tego nam już nikt nie odbierze. Teraz będę z drużyną i indywidualnie walczył o nowe tytuły, nowe trofea i nowe medale. Takie myślenie pozwala mi się pozytywnie nakręcić przed kolejnymi wyzwaniami. Tych w żadnym sporcie nie brakuje. Mnie to wystarczająco mobilizuje.

PGE Ekstraliga, cykl SGP i…? Gdzie jeszcze zobaczymy Artema Lagutę?

Do tego jeszcze liga szwedzka. Tu także nie planowałem zmian. Pozostaję w Vastervik. Szwecja to świetne miejsce, gdzie można z nieco mniejszą presją niż w Polsce, ale na wysokim poziomie, porywalizować z dobrymi zawodnikami, na innych i niełatwych torach. Klimat w klubie, z którym jestem związany też jest fajny. Od lat startuję w tej lidze i bardzo sobie te rozgrywki cenię.