Żużlowy mundial we Wrocławiu!

Żużlowy mundial we Wrocławiu!

Drużynowy Puchar Świata, czyli Speedway World Cup, to chyba najbardziej wyczekiwane zawody przez wszystkich kibiców. Po sześciu latach ten format wróci do kalendarza FIM, a zawody odbędą się we Wrocławiu, co właśnie potwierdziła światowa federacja, podając kalendarz imprez żużlowych na 2023 rok.

Pod koniec lipca we Wrocławiu czeka nas wielkie święto speedwaya, które potrwa aż cztery dni. Zaczniemy 25 lipca od pierwszego półfinału. Dzień później odbędzie się drugi półfinał, a 28 lipca baraż. Finał, podczas którego poznamy najlepszą żużlową drużynę świata, zaplanowano na sobotę 29 lipca. Wszystkie imprezy odbędą się oczywiście na torze Stadionu Olimpijskiego, słynącym z doskonałych warunków do walki w każdym biegu.
Speedway World Cup 2023 po raz pierwszy odbędzie się pod kierownictwem Discovery Sports Events, nowego promotora, który zarządza najważniejszych żużlowymi imprezami na świecie. Powrót Drużynowego Pucharu Świata to jeden z ważniejszych elementów 10-letniego planu tej firmy na popularyzowanie żużla.

Każdego dnia rywalizacji podczas wrocławskiego DPŚ ścigać się będą cztery zespoły złożone z czterech zawodników. To największa różnica względem turniejów Speedway of Nations, z którymi mieliśmy do czynienia przez ostatnie pięć lat. Tam startowały zespoły dwuosobowe, co w opinii wielu kibiców nie oddawało prawdziwego potencjału każdej z żużlowych nacji. Format DPŚ zwiększa oczywiście szanse biało-czerwonych na powrót na szczyt podium, gdzie po raz ostatni byli w 2017, gdy odbywał się ostatni jak dotąd DPŚ.

W półfinałach wrocławskiego DPŚ wystartują: Dania, Australia, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Czechy, Wielka Brytania i Francja. Polska jako gospodarz ma zagwarantowany udział w finale bez kwalifikacji.

Świata federacja FIM oraz Discovery Sports Events podały także oficjalny terminarz zawodów Speedway Grand Prix w sezonie 2023. Najlepsi żużlowcy świata, w tym wrocławianie Maciej Janowski, Tai Woffinden i Daniel Bewley, powalczą w 10 rundach. W większości w tych samych miastach, w których walczyli w 2022 roku. Nowością jest Ryga, ale w tym przypadku organizatorzy podkreślają, że jeszcze nie osiągnięto końcowego porozumienia z łotewskimi organizatorami. Na Łotwie miałyby się odbyć także zawody Speedway of Nations 2, czyli narodowych duetów do lat 21.
Mimo ciągłych starań Discovery Sports nadal nie udało się zorganizować zawodów poza Europą, a konkretnie w Oceanii. Jak zapewniają władze cyklu SGP te starania nie zakończyły się, a powrót indywidualnych mistrzostw świata do Australii to dla nich jeden z priorytetów.

Terminarz Speedway Grand Prix 2023
29 kwietnia – FIM Speedway GP Chorwacji – Donji Kraljevec
13 maja – FIM Speedway GP Polski – Warszawa
3 czerwaca – FIM Speedway GP Czech – Praga
10 czerwca – FIM Speedway GP Niemiec – Teterow
24 czerwca – FIM Speedway GP Polski – Gorzów
15 lipca – FIM Speedway GP Szwecji – Malilla
12 sierpnia – FIM Speedway GP Łotwy – Ryga*
2 września – FIM Speedway GP Wielkiej Brytanii – Cardiff
16 września – FIM Speedway GP Danii – Vojens
30 września – FIM Speedway GP Polski – Toruń

Terminarz Speedway World Cup 2023 (wszystkie zawody we Wrocławiu)
25 lipca (wtorek) – FIM Speedway World Cup – 1. półfinał
26 lipca (środa)– FIM Speedway World Cup – 2 półfinał
28 lipca (piątek)– FIM Speedway World Cup – baraż
29 lipca (sobota)– FIM Speedway World Cup – finał

Terminarz SGP2 FIM Speedway Under-21 World Championship (IMŚ do lat 21)
2 czerwca (piątek) – FIM SGP2 Czech – Praga
23 czerwca (piątek) – FIM SGP2 Polski – Gorzów
15 września (piątek)– FIM SGP2 Danii – Vojens

Terminarz SON2 FIM Team Speedway Under-21 World Championship (Drużynowe Mistrzostwa Świata do lat 21)
11 sierpnia (piątek) – FIM Speedway of Nations – SON2 – Ryga, Łotwa.*

Terminarz SGP3 FIM Speedway Youth World Championship (IMŚ do lat 16)
14 lipca (piątek) – FIM SGP3 Final – Malilla

*do potwierdzenia