Żużel na ucho – wrocławska runda SGP z audiodeskrypcją

Żużel na ucho – wrocławska runda SGP z audiodeskrypcją

Podczas Betard Wrocław FIM Speedway Grand Prix Polski (3 sierpnia 2019 roku), będzie dostępna specjalna relacja audio dla niewidomych i niedowidzących kibiców oraz dla tych, którzy chcą dowiedzieć więcej o speedway’u i skorzystać z fachowych podpowiedzi komentatorów prowadzących relację audiodeskrypcyjną.

Na czym polega audiodeskrypcja?
To specjalny rodzaj relacji, w sposób obrazowy opisujący to, co dzieje się na sportowej arenie, tak by osoby, które tego nie widzą czy niedowidzą, mogły sobie to dokładnie wyobrazić. W przypadku żużlowej rywalizacji szczegółowo opisywany jest każdy bieg, ale także cały rytuał startowy, szukanie ścieżek, ostatnie sprzętowe poprawki przed startem, czy kolory kasków oraz kevlarów. Żużel ze swoim naturalnym hałasem i specyficznym zapachem już jest niezwykle atrakcyjny dla kibiców, którzy mają problemy ze wzrokiem lub są niewidomi. Dzięki radiowemu opisowi, mogą oni w pełni przeżywać emocje i dopingować żużlowców podczas zawodów. To usługa nie tylko dla kibiców żużla z dysfunkcją wzroku. Jest to też duże ułatwienie dla każdego kibica, który dopiero poznaje żużel, przychodzi na mecz po raz pierwszy. Komentatorzy prowadzący relację audiodeskrypcyjną z pewnością pomogą takiemu kibicowi zrozumieć i dobrze odczytać to co dzieje się na torze.

Jak to działa?
To proste. Wystarczy mieć ze sobą przenośne radio lub telefon wyposażony w tuner ustawiony na 97,0 FM i słuchawki. Relacja będzie startować wraz z rozpoczęciem oficjalnej prezentacji przed Betard Wrocław FIM Speedway Grand Prix Polski i kończyć się po ostatnim biegu. Z fachowy komentarz jak zwykle na Stadionie Olimpijskim odpowiadają dziennikarze i audiodeskryptorzy Fundacji Katarynka Michał Waszkiewicz i Bartosz Wiśniewski. Fundacja jako jedyna w Polsce dostarcza tę usługę na tak szeroką skalę.

Sparta Wrocław była pierwszym klubem w Najlepszej Żużlowej Lidze Świata, który wprowadził na stadion audiodeskrypcję. Kibice z dysfunkcją wzroku mogli słuchać dopasowanej do ich potrzeb radiowej relacji już w 2014 roku. Usługa była również dostępna rok później, dopóki nie zamknięto na czas remontu Stadionu Olimpijskiego.

– Dbamy z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem o to, żeby także na wydarzeniach sportowych osoby z różnymi niepełnosprawnościami, miały komfort uczestnictwa. Nie tylko w-skersi, ale także osoby niewidome, niedowidzące, czy z niepełnosprawnością intelektualną. Pamiętam, że jechaliśmy z szefem do Sulistrowic, prosił, żebym pilnował obecności audiodeskrypcji, która w wypadku żużla wspiera też debiutujących kibiców. Kropką nad i jest ekstremalnie profesjonalna poetyka lektorów z Fundacji Katarynka. Dzięki dobrej współpracy z klubem to we Wrocławiu audiodeskrypcja, jako pierwsza w Polsce, była i jest obecna na meczach ligowych – wyjaśnia Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier i rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Osób z niepełnosprawnością.

W 2017 roku, po powrocie żużlowców Betard Sparty Wrocław na wyremontowany Stadion Olimpijski, wróciła też audiodeskrypcja i z komentarza audiodeskrypcyjnego kibice korzystają tu nieprzerwanie aż do dziś. Audiodeskrypcja realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław w dyspozycji MOPS.