Żużel na ucho. Memoriał Tomasza Jędrzejaka z audiodeskrypcją!

Żużel na ucho. Memoriał Tomasza Jędrzejaka z audiodeskrypcją!

Na Memoriale Tomasza Jędrzejaka, który odbędzie się w najbliższą niedzielę na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, będzie dostępna specjalna relacja audio dla niewidomych i niedowidzących kibiców oraz dla tych, którzy chcą dowiedzieć więcej o speedway’u  i skorzystać z fachowych podpowiedzi komentatorów prowadzących relację audiodeskrypcyjną.
Na czym dokładnie polega audiodeskrypcja?
To specjalny rodzaj relacji, w sposób obrazowy opisujący to, co dzieje się na sportowej arenie, tak by osoby, które tego nie widzą czy niedowidzą, mogły sobie to dokładnie wyobrazić. W przypadku żużlowej rywalizacji szczegółowo opisywany jest każdy bieg, ale także cały rytuał startowy, szukanie ścieżek, ostatnie sprzętowe poprawki przed startem, czy kolory kasków oraz kevlarów. Żużel ze swoim naturalnym hałasem i specyficznym zapachem już jest niezwykle atrakcyjny dla kibiców, którzy mają problemy ze wzrokiem lub są niewidomi. Dzięki radiowemu opisowi, mogą oni w pełni przeżywać emocje i dopingować żużlowców podczas zawodów. To usługa nie tylko dla kibiców żużla z dysfunkcją wzroku. Jest to też duże ułatwienie dla każdego kibica, który dopiero poznaje żużel, przychodzi na mecz po raz pierwszy. Komentatorzy prowadzący relację audiodeskrypcyjną z pewnością pomogą takiemu kibicowi zrozumieć i dobrze odczytać to co dzieje się na torze.
Jak to działa?
To proste. Wystarczy mieć ze sobą przenośne radio lub telefon wyposażony w tuner ustawiony na 97,0 FM i słuchawki. Relacja będzie startować wraz z rozpoczęciem oficjalnej prezentacji drużyn przed zawodami i kończyć się po ostatnim biegu. Mecze będą relacjonować dziennikarze i audiodeskryptorzy Fundacji „Katarynka” Michał Waszkiewicz i Bartosz Wiśniewski, która jako jedyna w Polsce dostarcza tę usługę na tak szeroką skalę.
Sparta wyznacza kierunki!
Sparta Wrocław była pierwszym klubem w Najlepszej Żużlowej Lidze Świata, który wprowadził na stadion audiodeskrypcję. Kibice z dysfunkcją wzroku mogli słuchać dopasowanej do ich potrzeb radiowej relacji już w 2014 roku. Usługa była również dostępna rok później, dopóki nie zamknięto na czas remontu Stadionu Olimpijskiego. W 2017 roku, po powrocie żużlowców Betard Sparty Wrocław na wyremontowany Stadion Olimpijski, wróciła też audiodeskrypcja i z komentarza audiodeskrypcyjnego kibice mogli korzystać w dwóch ostatnich sezonach (2017 i 2018).