Wrocław na 100-lecie niepodległości

Wrocław na 100-lecie niepodległości

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość. Teraz możemy wspólnie świętować 100-lecie niepodległej, a w naszym mieście w najbliższych dniach z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń. Oto niektóre z nich.

9 listopada

Hala Stulecia – WIDOWISKO MULTIMEDIALNE IMIONA WOLNOŚCI
„IMIONA WOLNOŚCI” Romana Kołakowskiego i Teatru Piosenki to nowoczesne widowisko multimedialne poświęcone setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. To współczesna, brawurowa opowieść muzyczna o najważniejszych humanistycznych wartościach stworzonych i bronionych przez człowieka: Wolności Jednostki, Wolności Społeczeństwa i Wolności Narodu. To galeria wielkich postaci związanych z walką o odzyskanie niepodległości przez Rzeczpospolitą. To opowieść o Polsce na tle panoramy najważniejszych zdarzeń historycznych, nie pozbawiona zaskakująco aktualnych kontekstów ideowych.

10 i 11 listopada

Hala Stulecia – WROCK FOR FREEDOM
Wrocławską tradycją stały się już koncerty gwiazd polskiego rocka z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku festiwal „Wrock for Freedom – Dzień Niepodległości” potrwa aż 2 dni! 10 listopada, w wigilię 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, we wrocławskiej Hali Stulecia zagrają Dżem, IRA oraz Happysad. Publiczność kilku pokoleń zaśpiewa wspólnie „Wehikuł czasu”, „Cegłę” i „Sen o Victorii” – Dżemu, „Mój dom” i „Nadzieję” – zespołu IRA, a także „Zanim pójdę” i „Łydkę” – Happysadu. 11 listopada w Hali Stulecia wstąpi również niekwestionowana gwiazda polskiej sceny muzycznej – zespół Kombii.

11 listopada

Rynek – RADOSNA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI 2018
Tegoroczna parada przybierze niecodzienną formę. Wrocławianie całymi rodzinami przejdą przez miasto w biało-czerwonych pochodach, by wspólnie celebrować ten szczególny dzień i oddać hołd bohaterom, bez których niepodległość naszego kraju nie byłaby możliwa. Pochody wyruszą z czterech punktów miasta i połączą się na Placu Wolności gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Dwie trasy będą reprezentować biel, a dwie czerwień – podczas hymnu państwowego mieszkańcy utworzą na Placu wspaniałą biało-czerwoną flagę. Trasy pochodów wyruszą z symbolicznych dla Wrocławia miejsc: Placu Jana Pawła II, Centrum Historii Zajezdnia, z ulicy Powstańców Śląskich oraz Placu Społecznego. Głównym trzonem maszerujących grup będą przebrane dzieci i młodzież wrocławskich szkół. Oficjalne uroczystości wraz z wojskowym ceremoniałem, paradą formacji mundurowych, z towarzyszeniem orkiestry dętej i pocztów sztandarowych odbędą się przy udziale kilkunastu tysięcy zgromadzonych.

Stadion Olimpijski we Wrocławiu – BIEG NIEPODLEGŁOŚCI Z WĄSEM
O godzinie 11:11 na Stadionie Olimpijskim wystartuje Bieg z wąsem, który jest wyjątkowym punktem na biegowej mapie Polski. Kolejna, 6. już edycja organizowana przez stowarzyszenie Pro-Run Wrocław w tym roku skupi blisko 2000 miłośników aktywnego świętowania, którzy w nietypowy sposób będą mogli uczcić dzień 11 listopada. Główne elementy wydarzenia zaplanowano na obszarze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu (al. Paderewskiego 35), a trasa wyprowadzi uczestników ze stadionu na ulice pobliskiego osiedla Zacisze. Łącznie zawodnicy pokonają dwie pętle, które przeszły atest PZLA. Dla wszystkich uczestników, którzy pokonają dystans 10 kilometrów w zaplanowanym limicie 90 minut, przewidziano wyjątkowe pamiątkowe medale z motywem orła i wąsa marszałka Piłsudskiego zwieńczonymi razem łańcuchem.

NFM Wrocław – OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NFM
Dzieła najsłynniejszych polskich kompozytorów w doskonałym wykonaniu – tak będą wyglądały w Narodowym Forum Muzyki obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem specjalnym tego wyjątkowego koncertu będzie Yulianna Avdeeva – zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego. Koncert otworzy III Symfonia Witolda Lutosławskiego, która stała się „świadkiem” pewnego wydarzenia z najnowszej historii Polski. Nagranie symfonii odtworzono bowiem 26 sierpnia 1984 roku w ramach „drugoobiegowej” imprezy Gdański Sierpień ’84, podczas spotkania w sopockim kościele św. Michała. W programie koncertu znalazła się jeszcze inna kompozycja Lutosławskiego – pochodzący z lat 50. XX wieku Koncert na orkiestrę. Dzieło to jest dziś uznawane za jedno z najdoskonalszych w muzyce polskiej. Lutosławski w fenomenalny sposób połączył w nim mazowiecki folklor z… inspiracjami płynącymi z muzyki baroku i współczesności.

Centrum Zajezdnia – WYSTAWA „100 100-LATKÓW NA 100-LECIE”
Projekt zakłada przeprowadzenie i nagranie wywiadów biograficznych ze świadkami historii, którzy urodzili się w roku odzyskania przez Polskę niepodległości, a w 2018 r. ukończą sto lat, oraz z osobami jeszcze starszymi, które opowiedzą o swoim doświadczeniu ostatniego 100-lecia historii Polski. Powstałe w ten sposób źródła historyczne – relacje historii mówionej wzbogacone o dokumenty i zdjęcia – posłużą do stworzenia dwóch wystaw: wirtualnej (w języku polskim i angielskim) oraz plenerowej, której ekspozycja w miastach powiatowych i wsiach gminnych w ciągu 2018 i 2019 r. będzie okazją do organizacji lokalnych uroczystości upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szczegóły wszystkich uroczystości, wydarzeń i imprez związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości znajdą Państwo TUTAJ.

(tekst powstał na podstawie materiałów organizatorów zamieszczonych na www.wroclaw.pl – oficjalnym portalu internetowym Wrocławia)