Koronawirus  – zalecenia dla zawodników, sztabu WTS i nie tylko…

Koronawirus  – zalecenia dla zawodników, sztabu WTS i nie tylko…

W trosce o zdrowie zawodników Betard Sparty Wrocław sztab medyczny WTS, w porozumieniu ze sztabem szkoleniowym, przygotował szereg zaleceń i rekomendacji dla zawodników, które mają pomóc im w codziennym bezpiecznym funkcjonowaniu przez najbliższe dni. Uznaliśmy, że dużą część tych zaleceń możemy przekazać także Wam kibicom. Znajdźcie chwilę i uważnie przeczytajcie.

Co to jest koronawirus?
Koronawirusy są jedną grupą wirusów odpowiedzialnych za zakażenia dróg oddechowych. W grudniu 2019 wyizolowano nowy szczep COVID-19, powoduje on ciężkie infekcje, mogące prowadzić nawet do zgonu.

Jak możemy się zarazić?
Wirus roznosi się do drogą kropelkową. Tzn. osoba zakażona kaszląc, kichając lub wycierając nos przenosi drobinki na innych. Zarazić można się także przez dotyk i powierzchnie, które były dotknięte bądź „okichane” przez nosiciela wirusa.

Jakie są objawy?
 • Gorączka.
 • Trudności w oddychaniu/duszność.
 • Bóle mięśni.
 • Zmęczenie.
 • W łagodnej postaci objawy mogą być niewielkie, podobne do innych zakażeń wirusowych.

Jakie jest leczenie?
NIE MA !!! Antybiotyki na wirusy nie działają, a lek przeciwwirusowy i szczepionka są na etapie tworzenia. Oprócz zwykłej profilaktyki możesz wesprzeć swoją odporność i system immunologiczny dostępnymi suplementami (na przykład z cynkiem czy witaminą C).

Co robić? Jak się zachować?
 • Nie panikuj.
 • Dbaj o higienę osobistą! Bezwzględne, dokładnie myj ręce po każdym korzystaniu z przestrzeni publicznej, dotykaniu poręczy itp.
 • Najważniejsze: w miarę możliwości ZOSTAŃ W DOMU!!!
  Unikaj spotkań w grupie, nie korzystaj z transportu publicznego. Jeśli musisz się przemieszczać – jedź swoim samochodem lub rowerem. Nie chodź do barów, restauracji czy klubów. Unikaj imprez plenerowych i w pomieszczeniach. Zachowaj dystans 1-2 m od innych podczas spotkań czy rozmowy. Podczas powitania nie podawaj dłoni, jeśli musisz, zastosuj popularnego „żółwika”. Unikaj miejsc sportu i rekreacji zbiorowej (baseny, siłownie, fitness kluby).
 • Pamiętaj, że lekki wysiłek w niewielkim, stałym, zamkniętym gronie nie jest zabroniony. Także spacery czy przebieżki w terenie z dala od skupisk ludzkich.
 • Pamiętaj, że najpopularniejsza „maseczka”, czyli chirurgiczna czy kosmetyczna nie działa i nie chroni. Maseczką zapewniającą odpowiednią ochroną jest maseczka w filtrem N95 lub wyższym (np. dostępne na rynku maseczki przeciwsmogowe z właściwie dokupionym filtrem będą się nadawały).
 • Pamiętaj też, że w przypadku dzieci (w zdecydowanej większości) objawy zawirusowania są dość słabe, często prawie niezauważalne, jednak przenoszą one wirusa na dorosłych! Mogą zatem zarazić znacznie bardziej podatne osoby starsze np. dziadków.

Jeśli masz objawy (jak na wstępie):
Skontaktuj się z wyspecjalizowaną placówką – Infolinia Oddziałów Chorób Zakaźnych WSS im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, ul. Koszarowa 5: Tel. 519 338 486.