#HomeEducation z WTS: Geografia, lekcja 3: w krainie kangurów

#HomeEducation z WTS: Geografia, lekcja 3: w krainie kangurów

Australia – miejsce uwielbiane przez Taia Woffindena. To właśnie Perth w Australii Zachodniej Tajski traktuje jako swoje ulubione miejsce na ziemi. Australia jest jeż ojczyzną Maxa Fricke. Max uwielbia tam wracać, gdy tylko ma na to czas. Australia to też kraj speedway’a, którego aktualnym czempionem jest nasz wrocławski kangur Max.

Mansfield – tu urodził się Max Fricke

Niewielkie miasteczko w stanie Victoria zamieszkałe przez około 5000 osób, położone 200 kilometrów na północny wschód od Melbourne. Okolica to prawdziwy raj dla miłośników jazdy konnej  czy pieszych wędrówek w malowniczej górskiej scenerii.  To także miejsce doceniane przez wielbicieli mocniejszych wrażeń – kolarstwa górskiego, wspinaczki, spływów kajakowych i raftingu. Co ciekawe, to także miejsce gdzie spokojnie można poszusować w zimowej scenerii na jednej lub dwóch deskach. Miejscowość Mount Buller z najwyższym wzniesieniem w okolicy o tej samej nazwie (wysokość 1805 m n.p.m.) to jeden z popularniejszych ośrodków sportów zimowych. Uwaga warta zapamiętania – zima w Australii to lipiec i sierpień! Szukając informacji na temat tego miejsca na pewno traficie na miejscowe zoo, w którym spotkacie „lokalnych bywalców”, czyli kangury i piękne zwierzęta będące w dzisiejszym świecie rzadkością, na przykład dwa białe lwy. Miasto i region słyną też z wybornej kuchni i gatunkowego wina. Już chyba wiecie dlaczego Max Fricke ma takie optymistyczne podejście do życia, a na jego twarzy tak często gości uśmiech.

Perth – Oaza Tajskiego

Australijskie Perth położone jest na zachodnim wybrzeżu nad rzeką Swan (rzeka Łabędzia), przy jej ujściu do Oceanu Indyjskiego. Gdyby Tai samochodem chciał odwiedzić Maxa, to podróż do Mansfield zajęłaby mu ok. 40 godzin, bo obie miejscowości dzieli prawie 3 500 kilometrów. Perth jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 miliony mieszkańców. Cała aglomeracja rozciąga się na długości około 125 km, wzdłuż wybrzeża oraz do około 50 km w głąb lądu. Jeśli zatem martwicie się, czy Tai znajdzie tam oazę spokoju to po tych liczbach łatwiej sobie można taki azyl wyobrazić… Perth jest najbardziej „odosobnioną” metropolią świata. Od najbliższego dużego miasta, czyli  Adelajdy dzieli je 2845 km, a do Sydney jest stąd dalej niż choćby do Dżakarty, czyli stolicy Indonezji. Uwaga, w mieście jest polski konsulat honorowy. Może to jest łącznik Tajskiego miłości?

Australia

Pewnie wielu z Was marzy o podróży w to miejsce. Australia to kraj, który zajmuje cały kontynent i… (pewnie nie wszyscy wiecie) wyspę Tasmanię i wiele mniejszych wysp na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Stolicą kraju jest Canberra, a największym miastem Sydney (a propos sportu: to tu w 2000 roku odbyły się wspaniałe Letnie Igrzyska Olimpijskie. Nooooo, niestety sport olimpijski bez żużla, ale z sukcesami Polaków – było tam 191 polskich sportowców i oni przywieźli aż 14 medali!!! – 6 złotych, 5 srebrnych, 3 brązowe. W tym gronie była między innymi dobrze Wam znana Renata Mauer-Różańska (karabin sportowy trzy postawy).

Polskie – australijskie akcenty, albo jeden z kilku? Najwyższy szczyt to Góra Kościuszki. Został on odkryty, zdobyty i nazwany przez Pawła Edmunda Strzeleckiego. Wznosi się na wysokość 2228 m n.p.m.

Niezwykłe zwierzęta

W tytule zaczęliśmy od kangurów i na nich kończymy naszą wyprawę. Australia różni się zasadniczo od fauny z innych rejonów świata. Wiele australijskich zwierząt nie występuje nigdzie indziej. 83% ssaków, 89% gadów, 90% ryb i 93% płazów żyjących w Australii jest endemitami (rzadko spotykany, unikatowy).
Oto one:

DINGO
DIABEŁ TASMAŃSKI
DZIOBAK
MIŚ KOALA
RZEKOTKA AUSTRALIJSKA
KANGUR OLBRZYMI
EMU