Zawody żużlowe składają się z serii wyścigów zwanych „biegami”. W każdym z biegów startuje czterech żużlowców. Dzisiejsze zawody to rywalizacja ligowa. W każdym wyścigu będą zatem rywalizowały dwie pary żużlowców: para gospodarzy i para gości. Jak ich rozpoznać?

Najważniejszym atrybutem są kolory ich kasków. W kaskach o kolorze czerwonym i niebieskim startują gospodarze, czyli Betard Sparta Wrocław. Nasi goście będą natomiast zawsze startowali w kaskach o kolorach: żółtym i białym.

By wygrać mecz ligowy, drużyna potrzebuje 46 punktów. W każdym z piętnastu biegów, które składają się na jeden mecz, jest do zdobycia 6 punktów.

Punktacja każdego z biegów:

  • 1 miejsce – 3 punkty
  • 2 miejsce – 2 punkty
  • 3 miejsce – 1 punkt
  • 4 miejsce – 0 punktów

Sumując punkty zdobyte przez obie występujące w biegu pary otrzymasz wynik biegu.

Przykładowo: jeśli zawodnicy Betard Sparty Wrocław (w kaskach czerwonym i niebieskim) dojadą do mety na dwóch pierwszych pozycjach – wynik biegu będzie brzmiał 5 do 1 dla gospodarzy.

Po piętnastu wyścigach zsumuj punkty zdobyte przez żużlowców obu drużyn by uzyskać końcowy wynik meczu. Zwycięzca spotkania otrzyma dwa punkty do ligowej tabeli. W przypadku remisu obie drużyny otrzymają po jednym punkcie.

W śledzeniu wyników na bieżąco pomogą Ci: telebim umiejscowiony na pierwszym łuku toru żużlowego oraz program zawodów.

Program pełni dwie funkcje: po pierwsze pomaga śledzić wyniki meczu dzięki zawartej w nim tabeli biegowej; po drugie jest naszym klubowym wydawnictwem, w którym znajdziecie artykuły, wywiady i ciekawostki dotyczące żużla i naszego klubu. Program możesz nabyć na specjalnie oznaczonych stoiskach oraz w punktach z gadżetami klubowymi.

Jeśli posiadasz już swój program meczowy, to znajdująca się w jego środku tabela biegowa zawiera listę wszystkich dzisiejszych wyścigów, wraz ze wskazaniem w jakich kolorach kasków będą w nich występować poszczególni żużlowcy. W tabeli łatwo zapiszesz wyniki każdego z wyścigów oraz ewentualne zmiany w ich obsadzie. Informacje te podamy wcześniej na dwa sposoby – poprzez prowadzącego zawody spikera oraz na telebimie.

To My. Betard Sparta Wrocław. W tym miejscu, na legendarnym Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, jesteśmy już ponad 70 lat. Od blisko trzydziestu sezonów nasz klub nazywa się Wrocławskie Towarzystwo Sportowe, czyli popularny WTS. Od ponad czternastu lat natomiast, w rozgrywkach ligowych startujemy razem z naszym Sponsorem Tytularnym – wrocławską firmą Betard.

W tym roku, jak zawsze, celujemy w zdobycie najważniejszego żużlowego trofeum świata – Drużynowego Mistrzostwa Polski. Dlaczego tytuł mistrza Polski jest najważniejszy na świecie? Ponieważ to właśnie polska PGE Ekstraliga jest zdecydowanie najlepszą ligą na świecie.

Zespół Betard Sparty Wrocław tworzą jedni z najlepszych żużlowców świata. Kapitanem zespołu jest Maciej Janowski, wrocławianin, obecnie trzeci najlepszy zawodnik świata. Najbardziej utytułowany jest natomiast Brytyjczyk – Tai Woffinden, który aż trzykrotnie w swojej karierze zdobywał tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. Niewielu żużlowców w całej historii tej dyscypliny może pochwalić się takim dorobkiem! Zawsze powtarzamy jednak, że to Wy – Kibice, jesteście najważniejszą częścią tego zespołu. Bez Was, wszystkie te sukcesy nie byłyby możliwe.

Na co dzień drużyna Betard Sparty Wrocław występuje w rozgrywkach ligowych pod nazwą PGE Ekstraliga. To zdecydowanie najtrudniejsze i najbardziej wymagające rozgrywki żużlowe na świecie.

W PGE Ekstralidze występuje osiem najlepszych żużlowych drużyn w Polsce. Poza PGE Ekstraligą w naszym kraju funkcjonują także dwie niższe klasy rozgrywkowe: 1 liga i 2 liga. Żużlowe ligi mają także takie kraje jak: Wielka Brytania, Szwecja, Dania czy Niemcy. To jednak w polskiej lidze startują wszyscy najlepsi żużlowcy na świecie.

Rozgrywki PGE Ekstraligi są podzielone na dwie główne fazy: rundę zasadniczą i rundę finałową zwaną inaczej Play-Off. W rundzie zasadniczej osiem drużyn walczy ze sobą w formule „każdy z każdym” oznacza to, że Betard Sparta Wrocław zmierzy się w niej z każdym z pozostałych siedmiu rywali dwa razy. Raz na swoim torze na Stadionie Olimpijskim i raz na wyjeździe, czyli na torze rywala. Po zakończeniu zmagań w rundzie zasadniczej, sześć najlepszych drużyn awansuje do rundy finałowej. W niej rozgrywki zmieniają formułę na tzw. „pucharową”. Rywale rozstawieni są w parach ćwierćfinałowych, w których ponownie rywalizują dwukrotnie: w domu i na wyjeździe. Drużyna, która zdobędzie więcej punktów w obu tych meczach, awansuje dalej i tak aż do finału.


Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ: Tutaj!