PÓŁFINAŁ W VOJENS DLA SPARTAN

PÓŁFINAŁ W VOJENS DLA SPARTAN

Jesteśmy po 8 rundzie walki o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. Turniej 2019 DANISH FIM SPEEDWAY GRAND PRIX po pięcioletniej przerwie powrócił do Duńskiego Vojens, gdzie na najwyższym stopniu podium stawał m.in. Mistrz Świata z 2010 roku – Tomasz Gollob. Z powodu opadów deszczu odwołano piątkowy trening oraz kwalifikacje do tego turnieju co sprawiło, że tor na sobotnie zawody był niespodzianką dla wszystkich zawodników.

Już w wyścigu pierwszym otwierającym cały turniej mogliśmy oglądać reprezentantów Betard Sparty Wrocław. I od zwycięstwa rozpoczął swoją przygodę z turniejem w Vojens Maciej Janowski, który idealnie wystrzelił spod taśmy i na wejściu w łuk założył pozostałych zawodników. Błąd na pierwszym łuku Mateja Zagara wykorzystał Tai Woffinden, który przedarł się na drugą pozycję. U prowadzącego Macieja Janowskiego było widać idealnie dopasowanie do toru dzięki czemu wygrał pierwszy wyścig z dość dużą przewagą nad pozostałą trójką.  W pierwszej serii nie oglądaliśmy zbyt dużo mijanek oraz walki, a najlepszą ścieżką była jazda przy krawężniku.

W biegu 6 pod taśmą na słabym trzecim polu ustawił się Tai Woffinden. Start Brytyjczyka nie należał do najlepszych i dojechał do mety na trzeciej pozycji. Bieg bez historii, wygrał szybki w tej serii Niels Kristian Iversen, drugi dojechał Emil Sajfutdinow. Na ostateniej pozycji daleko za całą trójką podróżował Leon Madsen, który popełnił duży błąd na pierwszym łuku co o mały włos nie spowodowało upadku. W biegu zamykającym drugą serię pod taśmą mogliśmy oglądać na polu pierwszym Macieja Janoskiego. Niestety na wejściu w drugi łuk błąd popełnił Magic, który musiał ratować się przed upadkiem. Ostatecznie pierwszy do mety dojechał Bartosz Zmarzlik, za jego plecami metę przekroczyli Fredrik Lindgren, Artiom Łaguta i daleko z tyłu Maciej Janowski. Niestety z wyścigu na wyścig tor stawał się coraz bardziej niebezpieczny przez co zamiast mijanek na torze można było oglądać walkę zawodników z nawierzchnią.

W wyścigu 10 na polu zewnętrznym ustawił się Tai Woffinden, który za rywali miał Fredrika Lindgrena, Patryka Dudka oraz Antonio Lindbaecka. Najlepiej ze startu wyskoczył Woffinden, ale już na przeciwległej prostej poradził sobie z nim Lindgren. Przez cały wyścig Tajski starał się gonić i atakować prowadzącego Lindgrena ale niestety bezskutecznie. W biegu 11 ponownie bardzo dobrą szybkość zaprezentował Emil Sajfutdinow, który po starcie od razu wysunął się na zewnętrzną dzięki czemu poradził sobie z równie szybkim Bartoszem Zmarzlikiem. W ostatnim biegu trzeciej serii na polu drugim ustawił się Maciej Janowski, który po nie udanym drugim starcie chciał zdobyć kolejne punkty. Start Magica nie najgorszy, ale na drugim okrążeniu po zewnętrznej z Janowskim poradził sobie Robert Lambert, który nie oddał swojej pozycji do samej mety. Ostatecznie bieg wygrał Jason Doyle przez Lambertem, Janowskim i Iversenem.

Czwarta seria to znów pokaz bardzo dobrej prędkości Emila Sajfutdinowa, który jako pierwszy wygrał wyścig startując z pola trzeciego. Bieg 14 to również pokaz prędkości Taia Woffindena, który startując z pola pierwszego znalazł szybkość w swoim motocyklu zostawiając za plecami Bartosza Zmarzlika, Jasona Doyla i Martina Vaculika. Ponownie w biegu zamykającym serię startów jechał Maciej Janowski, który przez cały wyścig walczył o dwa punkty z Mikkelem Michelsenem. Niestety ostatecznie lepszy okazał się Duńczyk.

Ostatnia seria startów rozpoczęła się od ładnej walki Bartosza Zmarzlika oraz Mateja Zagara. Ostatecznie lepszy okazał się Zmarzlik. W biegu 18 na drugim polu startowym ustawił się Woffinden, który po starcie ustawił się na drugiej pozycji spokojnie dowożąc dwa punkty do mety i zapewniając sobie awans do biegu półfinałowego. W biegu zamykającym rundę zasadniczą na polu czwartym ustawił się Maciej Janowski, któremu tylko zwycięstwo dawało awans do półfinału. Najlepiej ze startu Sajfutdinow i Lindbaeck, którzy walczyli o trzy punkty. Najlepszy okazał się Emil Sajfutdinow, za jego plecami do mety dojechał Lindbaeck, trzeci Maciej Janowski, który kończy zawody w Vojens z 6 punktami i na ostatniej pozycji Martin Vaculik.

W pierwszym półfinale pod taśmą ustawili się Emil Sajfutdinow, Jason Doyle, Matej Zagar i Antonio Lindbaeck. Najlepszy start Jasona Doyla, który założył Sajfutdinowa. Dobra walka między Sajfutdinowem i Doylem, i walkę tych dwóch zawodników na wejściu w pierwszy łuk drugiego okrążenia wykorzystał Matej Zagar, który po zewnętrznej minął obu zawodników i wysunął się na prowadzenie którego nie oddał do mety. Jako drugi na metę wjechał Sajfutdinow, który również tak jak Zagar awansował do wielkiego finału.

W drugim półfinale od startu do mety prowadził Bartosz Zmarzlik, za jego plecami jechał Fredrik Lindgren, którego starał się gonić przez cały wyścig Tai Woffinden. Niestety Tajskiemu nie udaje się minąć Szweda. Ostatecznie Woffinden kończy zawody z dorobkiem 11 punktów.

Wielki finał dla Bartosza Zmarzlika, który od startu do mety nie oddał prowadzenia. Za plecami Zmarzlika jechał równie szybki Matej Zagar, ale Zmarzlik nie popełniał błędów i wygrał cały turniej. Trzeci dojechał LIndgren, a czwarty Sajfutdinow.

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA PO TURNIEJU W VOJENS:

 1. #95 Bartosz ZMARZLIK – 18 (2,3,2,2,3,3,3)
 2. #55 Matej ZAGAR – 13 (1,3,1,1,2,3,2)
 3. #66 Fredrik LINDGREN – 15 (3,2,3,2,2,2,1)
 4. #89 Emil SAJFUTDINOW – 16 (3,2,3,3,3,2,0)
 5. #69 Jason DOYLE – 12 (2,2,3,1,3,1)
 6. #108 Tai WOFFINDEN – 11 (2,1,2,3,2,1)
 7. #84 Antonio LINDBAECK – 9 (3,1,1,2,2,0)
 8. #54 Martin VACULIK – 7 (1,3,3,0,0,0)
 9. #88 Niels Kristian IVERSEN – 7 (2,3,0,1,1)
 10. #30 Leon MADSEN – 7 (1,0,2,3,1)
 11. #16 Mikkel MICHELSEN – 6 (0,0,1,2,3)
 12. #71 Maciej JANOWSKI – 6 (3,0,1,1,1)
 13. #222 Artiom ŁAGUTA – 5 (0,1,0,3,1)
 14. #692 Patryk DUDEK – 3 (1,2,0,0,0)
 15. #505 Robert LAMBERT – 3 (0,1,2,0,0)
 16. #333 Janusz KOŁODZIEJ – 0 (0,0,0,0,0)

 

BIEGI Z UDZIAŁEM ZAWODNIKÓW BETARD SPARTY WROCŁAW:

 

BIEG 1: Janowski, Woffinden, Zagar, Kołodziej

BIEG 6: Iversen, Sajfutdinow, Woffinden, Madsen

BIEG 8: Zmarzlik, Lindgren, Łaguta, Janowski

BIEG 10: Lindgren, Woffinden, Lindbaeck, Dudek

BIEG 12: Doyle, Lambert, Janowski, Iversen

BIEG 14: Woffinden, Zmarzlik, Doyle, Vaculik

BIEG 16: Madsen, Michelsen, Janowski, Dudek

BIEG 18: Michelsen, Woffinden, Łaguta, Lambert

BIEG 20: Sajfutdinow, Lindbaeck, Janowski, Vaculik

 

PÓŁFINAŁ 1: Zagar, Sajfutdinow, Doyle, Lindbaeck

PÓŁFINAŁ 2: Zmarzlik, Lindgren, Woffinden, Vaculik

 

FINAŁ: Zmarzlik, Zagar, Lindgren, Sajfutdinow