Maciek bez barier – już jutro oglądaj TVP Wrocław

Program ma na celu łamać negatywne stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych. Udowadniając tym samym, że każdy ma prawo do pełnej realizacji w życiu. To bowiem, że ktoś porusza się na wózku, jest głuchy, czy niewidomy nie oznacza, że ma mniejsze prawo do nauki, pracy, kochania i posiadania własnego zdania. “Bez barier” składa się z kilku dynamicznych modułów. W poszczególnych odcinkach zaprezentowani zostaną bohaterzy, którzy pomimo oczywistych trudności świetnie realizują się w życiu. Autorzy programu relacjonują też ważne wydarzenia związane z osobami niepełnosprawnymi albo takie, w których w-skersi mogą uczestniczyć bez żadnych przeszkód.
W programie “Bez barier” goszczą gwiazdy kina, muzyki i sportu, m.in. Stanisław Sojka, Adam Wójcik, Natasza Urbańska. Opowiadają o swoich karierach, ale także o przełamywaniu barier.

To program nie tylko dla osób niepełnosprawnych, moim marzeniem jest aktywizacja wszystkich osób z niepełnosprawnością. Na Dolnym Śląsku jest ich ponad 430 tysięcy – podkreśla Bartek “Skrzynia” Skrzyński, współproducent, jeden z autorów i prowadzących “Bez barier”. – Osoby niepełnosprawne często kojarzone są z beznadzieją, utyskiwaniem nad sobą. Wiele stereotypów dotyczy związków niepełnosprawnych z nie-niepełnosprawnymi. W-skersi świetnie dają sobie radę i my chcemy to pokazywać – dodaje Jarek Perduta drugi z producentów i prowadzących magazyn.

Pasją, dziennikarza społecznego, od ponad piętnastu lat jest „czarny sport”. Już we wcześniejszym, wymyślonym przez niego magazynie i autorskiej nazwie „W-skersi”, który był emitowany w programie I TVP, gościł m.in. Tomasza Golloba i Rafała Wilka. Teraz – promując sport żużlowy, zaprosił do udziału, młody polski talent – Macieja Janowskiego, który jest już m.in. mistrzem świata w młodzieżowej drużynie i wicemistrzem Europy juniorów. –Mam tę przyjemność, że opisywałem, jako pierwszy, na łamach „Tygodnika” jazdy Maćka, jeszcze na minitorze nieopodal podwrocławskiego Bąkowa – opowiada Bartłomiej Skrzyński. – „Magic” jest młodym chłopakiem, który bawiąc się żużlem, osiąga sukcesy, a przy tym nie ma tzw. „wody sodowej” i posiada szacunek do rywala. Duża w tym zasługa jego taty Piotra i trenera Marka Cieślaka. Zresztą Marek bardzo z otwartością przyjął moją propozycję wywiadu z Maćkiem, znając charakter mojego programu – kończy „Skrzynia”.

My serdecznie zapraszamy na program red. Bartłomieja Skrzyńskiego i Jarosława Perduty w środę (09.06.2010), o godzinie 17:00 w TVP Wrocław, powtórka w piątek przed 8. Później odcinek będzie można zobaczyć na http://www.bezbarier.tv/, a więcej o magazynie można dowiedzieć się ze strony: http://www.skrzynski.info.pl/.

(red. www.skrzynski.info.pl)

 

Redaktor Bartłomiej Skrzyński przeprowadzający wywiad z Maciejem Janowskim, zawodnikiem Betardu WTS Wrocław, na wrocławskim rynku.
Fot. Marcin Czajka