Maciej Wicemistrzem Europy!

Zawody dla Janowskiego zaczęły się dość niekorzystnie. W pierwszych biegach startował z zewnętrznych pól startowych., które były nieco gorsze niż wewnętrzne. Maciek pojawił się na torze w wyścigu trzecim. Po dobrym starcie, stoczył walkę na dojeździe do pierwszego łuku z Pawlickim, którą niestety przegrał. Na dystansie mimo prób ataków nie zdołał już wyprzedzić leszczyńskiego zawodnika. Bieg piąty to wręcz kopia gonitwy poprzedniej. Tym razem Janowski uległ Lagucie. W tym momencie sytuacja nie układała się za dobrze ponieważ Maciek po dwóch seriach zajmował dopiero szóste miejsce i myśl o złotym medalu powoli się oddalała.

Przełom nastąpił w wyścigu jedenastym. Bardzo dobry start. Płynna i spokojna jazda na dystansie dała: pierwsze zwycięstwo biegowe, a także nadzieje na końcowy sukces. Warunek… pokonać w ostatnich biegach: Vacullika oraz Musielaka i Dudka (którzy jeszcze do tego momentu plasowali się w czołówce) i liczyć na to, że rywale pogubią punkty w biegach między sobą.

Pierwsze zadanie Maciek wykonał fantastycznie. Najpierw w wyścigu szesnastym nie dał żadnych szans Vaculikowi i Musielakowi. Później równie sprawnie poradził sobie z Lampartem oraz Dudkiem. Co dało mu trzynaście punktów w zawodach i nadzieje że jeśli punkty straci Pawlicki i Vaculik, Maciek pojedzie w biegu dodatkowym o zloty medal.

Niestety Przemysław Pawlicki pewnie wygrał swój wyścig i czekał jedynie na wyniki biegu ostatniego gdzie walkę o medale toczyli Vaculik oraz Laguta. Starcie to wygrał Artiom młodszy brat startującego w tym samym czasie w Vojens Grigorija Laguty. I w tym momencie stało się jasne, że IMEJ został Pawlicki. Na kolejnych pozycjach z dorobkiem trzynastu punktów znaleźli się Janowski, Laguta i Vaculik.

W zaistniałej sytuacji o srebrny i brązowy medal do rywalizacji na linii startu stanęło trzech zawodników. Z losowania wynikło, że od krawężnika pojadą: Laguta, Janowski, Vaculik. Na trybunach emocje sięgnęły zenitu. Z racji tego, iż nawet najlepszy dziennikarz nie jest w stanie opisać biegu tak szczegółowo i dokładnie dlatego My przedstawiamy Państwu zapis wideo z tego wyścigu:

I wszystko stało się jasne. Obok Przemysława na podium stanął także Maciej oraz Martin. Jest to kolejny sukces Janowskiego na arenie między narodowej. Został po raz drugi wicemistrzem starego kontynentu wśród zawodników do dziewiętnastego roku życia.

„Jestem szczęśliwy, że po raz kolejny stoję na podium. Równocześnie jestem zadowolony, że każdy z nas cały i zdrowy wróci do domu. Taki jest sport. Dzisiaj wygrał Przemek, za tydzień być może wygram ja, a za dwa tygodnie ktoś inny. Było ciężko ale wicemistrzostwo to także wspaniały wynik. Jestem już nim dwukrotnie i mam nadzieje, że za roku uda mi się jednak sięgnąć po złoto bo to będzie moja ostania szansa aby to uczynić. Teraz przede mną jeszcze kilka innych ważniejszych imprez międzynarodowych i mnijmy nadziej, że także w nich wystartuje z takim powodzeniem” – podsumował Maciej.

W zawodach wystartował także inny reprezentant naszego klubu Dennis Andersson. Młody szwed wywalczył osiem punktów co dało mu siódmą lokatę.

Klasyfikacja końcowa:
1. P. Pawlicki (3,2,3,3,3) 14
2. M. Janowski (2,2,3,3,3) 13+3
3. M. Vaculik (3,3,3,2,2) 13+2
4. A. Laguta (3,3,2,2,3) 13+1
5. P. Dudek (2,1,3,3,1) 10
6. S. Musielak (3,3,1,0,2) 9
7. D. Andersson (W,3,2,1,2) 8
8. D. Lampart (2,2,1,2,0) 7
9. L. Sundstroem (2,0,0,3,2) 7
10 J. Karavackis (1,0,0,2,3) 6
11. M. Hadek (0,2,2,0,1) 5
12. A. Conda (1,1,1,1,1) 5
13. K. Katajisto (1,0,2,1,1) 5
14. K. Nilsson (1,1,0,1,0) 3
15. R. Bach (0,1,1,0) 2
16. M. Dudek (0,0,0,0,0) 0
17. R. Dedens (0)
18. K. Gomólski NS

Bieg po biegu:
1. M. Vaculik, L. Sundstroem, A. Conda, R. Bach
2. A. Laguta, D. Lampart , J. Karavackis, D. Andersson (W)
3. P. Pawlicki, M. Janowski, K. Nilsson, M. Dudek
4. S. Musielak, P. Dudek , K. Katajisto, M. Hadek
5. A. Laguta, M. Janowski, A. Conda, K. Katajisto
6. D. Andersson, M. Hadek, K. Nilsson, L. Sundstroem
7. S. Musielak, D. Lampart , R. Bach, M. Dudek
8. M. Vaculik, P. Pawlicki, P. Dudek , J. Karavackis
9. P. Dudek , D. Andersson, A. Conda, M. Dudek
10. P. Pawlicki, A. Laguta, S. Musielak, L. Sundstroem
11. M. Janowski, M. Hadek, R. Bach, J. Karavackis
12. M. Vaculik, K. Katajisto, D. Lampart , K. Nilsson
13. P. Pawlicki, D. Lampart , A. Conda, M. Hadek
14. L. Sundstroem, J. Karavackis, K. Katajisto, M. Dudek
15. P. Dudek , A. Laguta, K. Nilsson, R. Bach
16. M. Janowski, M. Vaculik, D. Andersson, S. Musielak
17. J. Karavackis, S. Musielak, A. Conda, K. Nilsson
18. M. Janowski, L. Sundstroem, P. Dudek , D. Lampart
19. P. P
awlicki, D. Andersson, K. Katajisto, R. Bach
20. A. Laguta, M. Vaculik, M. Hadek, M. Dudek

Bieg Dodatkowy o 2 i 3 miejsce:
21. M. Janowski, M. Vaculik, A. Laguta