Janowski wygrywa w Pardubicach i zdobywa srebro IMŚJ!

W czeskich Pardubicach odbył się w sobotę trzeci finał Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. W nim zwyciężył junior Betardu WTS Wrocław, Maciej Janowski i w końcowym rozrachunku wywalczył srebrny medal IMŚJ 2010.
Zwycięstwo Janowskiego z 14 punktami, drugie miejsce Darcy”ego Warda (13 „oczek”) oraz dziewięciopunktowa zdobycz Maksima Bogdanowa doprowadziły do szalenie interesującej sytuacji. Wszyscy zawodnicy po trzech turniejach mieli na swoim koncie po 30 „oczek”, a o medalach decydował miał bieg dodatkowy. W nim najszybszy okazał się obrońca trofeum, Ward, a Janowski przyjechał drugi.

Warto dodać, że Ward i Janowski mogli walczyć o złoty medal dzięki drugiemu z wrocławskich młodzieżowców, Dennisowi Anderssonowi. W dziewiętnastym biegu, kiedy w klasyfikacji generalnej Bogdanow miał dwa punkty przewagi nad Polakiem i Australijczykiem, Łotysz jechał drugi, za Janowskim. Gdyby bieg tak się zakończył, zawodnik Lokomotivu Daugavpils świętowałby pierwsze miejsce w całym cyklu. Jednak Andersson minął go na dystansie i tym samym odebrał mu jeden punkt. Wtedy stało się jasne, że Janowski i Bogdanow wystartują w dodatkowej gonitwie. Chwilę potem dołączył do nich Ward, który zwyciężył w dwudziestej odsłonie pardubickich zawodów.

Jest to bez wątpienia spory sukces Macieja Janowskiego. Młodzieżowiec będzie miał jeszcze dwie szanse na poprawę swojego wyniku w dwóch kolejnych latach.