Inauguracja w Poole

Jutro o godzinie 17.00 w angielskim Poole rozegrany zostanie pierwszy z czterech finałów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Walkę o tytuł rozpocznie lider wrocławskiej drużyny – Maciek Janowski.

W krótkiej karierze Magica będzie to już trzeci start w finałach IMŚJ. W debiucie w 2009 roku w Gorican Maciek zajął piątek miejsce z jedenastoma punktami na koncie. W ubiegłym roku (rozegrano już trzy finałowe turnieje) Magic wywalczył srebrny medal, zdobywając trzydzieści punktów. Warto przypomnieć, że w Pardubicach po zakończeniu trzeciego finału aż trzech zawodników miało na koncie trzydzieści oczek. Oprócz Maćka taki wyniki osiągnęli Darcy Ward i Maxim Bogdanow. W wyścigu dodatkowym, decydującym o podziale medali wygrał Ward przed Maćkiem i Maximem.

Jak będzie w tym roku? Na pewno równie ciekawe. Tym bardziej, że finałowe turnieje powiększono do czterech. Pierwszy dobędzie się jutro w Poole, drugi zaplanowano na 28 sierpnia w duńskim Holsted. Trzeci finał odbędzie się 1 października w Pardubicach, a ostatni finałowy 9 października w Gnieźnie. – Kilka turniejów to bardzo dobry pomysł. Nie będzie przypadkowości, a tytuł zdobędzie ten zawodnik, który będzie najlepszy w kilku zawodach. Finały jednodniowe mają to do siebie, że jedna wpadka, nawet przypadkowa, może przekreślić wszystko. W sytuacji, gdy jest kilka turniejów, takiego czegoś nie ma – mówi Maciek.

Turniej w Poole może być dla Maćka udany. W występie ligowym rozegranym w tym sezonie na tym torze Magic wywalczył czternaście punktów. Jedno oczko stracił w walce z reprezentantem gospodarzy Chrisem Holderem. – Lubię tor w Poole. Oprócz toru mojej drużyny w Swindon, to mój ulubiony tor w Anglii – przyznaje lider Betard Sparty Wrocław.

Wielu uważa, że Maciek jest faworytem tegorocznych finałów, ale sam zawodnik dystansuje się do takich opinii. – Nie patrzę na to w takich kategoriach. Na liście startowej znalazłbym jeszcze kilku faworytów. Nie zastanawiam się nad tym, co kto mówi. Skupiam się na jeździe i na sobie, aby pojechać jak najlepiej – mówi Maciek.

Oprócz Janowskiego, Polskę reprezentować będą: bracia Piotr i Przemysław Pawliccy, Oskar Fajfer, Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek.

 

Lista startowa 1. finału IMŚJ w Poole
1. Martin Vaculík (Słowacja)
2. Dennis Anderson (Szwecja)
3. Jerran Hart (Wielka Brytania)
4. Patryk Dudek (Polska)
5. Piotr Pawlicki (Polska)
6. Simon Gustafsson (Szwecja)
7. Josh Auty (Wielka Brytania)
8. Wadim Tarasenko (Rosja)
9. Bartosz Zmarzlik (Polska)
10. Aleskandr Łoktajew (Ukraina)
11. Darcy Ward (Australia)
12. Maciej Janowski (Polska)
13. Michael Jepsen Jensen (Dania)
14. Przemysław Pawlicki (Polska)
15. Dino Kovacic (Chorwacja)
16. Oskar Fajfer (Polska)
R1. Joe Haines (Wielka Brytania)
R2. Steven Worrall (Wielka Brytania)